top of page

 סדנאות

17621878_10155104447119757_7338269356448
סדנאות ייעודיות לצוותי חינוך וטיפול 

ברשותי ניסיון של יותר מעשרים שנה בעבודה עם ילדים, בני נוער וצוותים בארץ ובחו"ל ובמגוון תחומים (פיתוח תכניות פדגוגיות, הכשרות מקצועיות וסדנאות). ניסיון זה מצטרף למגוון הכשרות שעברתי, בתחומים של למידה רגשית וחברתית בכיתה משלבת/הטרגונית, פיתוח שיח רגשי בין צוות לילדים, הטמעת כלים פדגוגיים מבוססי למידה משמעותית ומיומנויות של המאה ה-21, עבודה בסביבה מקוונת ועוד. 
כל אלה מאפשרים לי להציע מגוון הכשרות וקורסים (פרונטאליים ומקוונים), המאופינות בשימוש במתודות וכלים חוייתים ויצירתיים ומותאמות לצרכי הקבוצה המשתלמת.

מה מייחד את הסדנאות שלי ומה הערך המוסף שאני מביא עמי?

  • אני פועל ועובד עם ילדים, נוער, וצוותי עבודה וניהול באופן שוטף. מכיר את מערכת האילוצים והדילמות המאפיינות מערכות חינוך ורווחה.

  • הסדנאות עברו התאמות מתוך התנסות ומשוב, למתווים ייחודים של משרד החינוך כגון מתווים של יעדי ההכלה, למידה משמעותית, עבודה בכיתות הטרוגניות.

  • מאופיינות בהתנסות במיומנויות וכלים של המאה ה-21 (למידה ומנהיגות שיתופיים, חשיבה יצירתית ולא שינון, למידה בתנאי אי וודאות ועמימות).

  • הכלים והמתודות הנלמדים במסגרת ההכשרות, משתלבים בקלות, בתוך הפעילות הלימודית השוטפת ובתחומי דעת שונים.

  • רלוונטיות לעולם החיים של הצוותים ומעוררות לתובנות ותהליכי צמיחה בחיים האישיים.

השתלמויות לדוגמא: 
למידה רגשית וחברתית והכיתה ההטרגונית/משלבת - זיהוי וניהול רגשות ותכונות החיוניות להצלחה אצל תלמידים ומורים, השתלבות חברתית ודאגה לאחר.יישום מיומנויות חברתיות ורגשות בדרכים מגוונות ויצירת שיח מכבד ומכיל של מורים והורים. עיצוב דמות מורה כדמות מודל עבור התלמידים.  
מה הסיפור שלכם? – עבודה עם כלים נרטיביים, כדרך לפיתוח שיח רגשי בין צוות ותלמידים/ פיתוח מנהיגות אותנטית אצל מנהלים וצוות חינוכי. 
זה בטבע שלי! - למידה חוויתית עם טבע, פיתוח משאבים, חוזקות, מסגרות וגבולות, אצל מורים ותלמידים בחינוך הרגיל/ משלב. 
פסיכולוגיה של מוסר ואמפתיה והכיתה הלומדת - תפיסות, מתודות וכלים להתמודדות מול דילמות הנוגעות לסוגיות מוסריות בחיי הכיתה, פיתוח מיומנויות קשב ואמפתיה.  
בניית חומרי לימוד  לחינוך המשלב/הטרוגני - שיקולים פדגוגים והתנסות מעשית בבניית חומרי למידה, מערכי שיעור ושילוב דרכי הוראה יצירתיים וחוויתיים מגוונים בכיתה המשלבת.

פיתוח מנהלים ועובדים

ארגונים רבים משקיעים מאמץ רב ומשאבים, בטיפוח המשאב האנושי והניהולי, באמצעות תכניות ומסלולי פיתוח למנהלים ולעובדים בארגון. סדרת הסדנאות בתחום פיתוח המנהלים והעובדים, מטפלת במגוון רחב של אתגרים ארגוניים ועסקיים כגון:
•  טיפוח עבודת צוות ולמידה שיתופית
•  פיתוח מנהיגות אותנטית
•  התמודדות עם מצבי קונפליקט בעבודת הצוות
•  פיתוח מיומנויות שיח וקשב - תקשורת מקרבת 
•  פיתוח מיומנויות עבודה במצבי אי וודאות, עמימות והשתנות מהירה
•  פיתוח חשיבה יצירתית
•  הטמעה של כלים יצירתיים וחוויתים בתהליכי למידה ובתוך תחומי דעת

 

דוגמאות לסדנאות לארגונים
ממנהיג על הנייר למנהיג בפועל - כיצד להשתמש בסיפור האישי שלנו ליצירת מנהיגות אותנטית? סדנה לפיתוח מנהלים ולפיתוח עובדים. 
אני מקשיב, משמע אני קיים! - פיתוח מיומנויות שיח וקשב מכבד ואמפתי, כדרך להנעה לטובת מטרות הקבוצה והארגון.
זה בטבע שלי! - עבודה עם טבע כדרך לפיתוח מגוון מיומנויות ויכולות (עבודה שיתופית, יצירתיות, למידה ועבודה במצבי אי וודאות והשתנות מהירה).
דמות מודל כדמות חיקוי - כיצד להפוך להיות בעל השפעה מעצימה וארוכת טווח על אנשים אחרים? 
מה הסיפור שלכם? - הסיפור האישי ככלי לגילוי חוזקות ופיתוח מיומנויות תוך ובין אישיות.
מחוויות מפתח לנקודות מפנה - על רגעי למידה פורצי דרך בעבודה ובחיים ועל הדרכים המאפשרות היווצרות רגעים כאלו. סדנה לגיבוש צוותים ולתקשורת בין אישית.

 

ניתן לקיים סדנאות בנושאים נוספים לפי צורכי הקבוצה. מספר המפגשים ומשכם נקבע לפי מבנה הקבוצה ונושא הסדנה. מינימום לסדנה: 8 משתתפים.
 

התפתחות וצמיחה אישית

כולנו רוצים לחיות את חיינו מתוך תחושה של מימוש עצמי, סיפוק ושלמות פנימית. רבים מאיתנו מתקשים להתחבר לדברים שהם באמת רוצים ומעבירים את החיים בתחושה של החמצה ופספוס.
מטרת הסדנאות בתחום ההתפתחות והצמיחה האישית, לאפשר למשתתפים להתחבר לרצונות שלהם ולבנות חזון אישי ותמונת עתיד חיובית.
הסדנאות מבוססות על עקרונות הייעוץ הנרטיבי, למידה עם טבע (אקותרפיה) ורגעי למידה פורצי דרך (חוויות מפתח ונקודות מפנה חיוביות אצל אנשים וצוותים). בחלקן אף משולבים כלים ותהליכי למידה המבוססים על ראיית העולם הבודהיסטית. כולם יחד, מבקשים לזהות ביחיד ובקבוצה את הכוחות והיכולות להתמודדות במצבים מאתגרים, ולסייע לממש מטרות וחזון רצויים.
במהלך הסדנאות נעשה שימוש בכלים חווייתיים כגון: תרגילי יצירה, כתיבה מודרכת, עבודה עם קלפים, צפייה מונחית בסרטים, דימיון מודרך או תרגול נשימה, סימולציות ותרגול (עצמי או בקבוצות). בסוף התהליך משתתפי הסדנא ייצאו עם ארגז כלים פרקטיים ליצירת שינוי אמיתי בחייהם, 'מפת דרכים'/יומן מסע, הכוללים חזון מקצועי/אישי ומיפוי הדרכים, האמצעים והכלים שיש ברשותם למימוש.

סדנאות לדוגמא בתחום התפתחות וצמיחה אישית
מה הסיפור שלכם? - על כוחם של סיפורים ככלי להתמודדות עם אתגרים בחיי היום יום ובניית מפת דרכים וגיבוש חזון אישי או מקצועי. 
ים, מדבר או יער - למידה עם הטבע ככלי לפיתוח חוזקות ודרכים להתמודדות במצבי אתגר וקושי.
מחוויות מפתח לנקודות מפנה - על רגעי למידה פורצי דרך בחיים והשאלה כיצד ניצור כאלה בחיינו? 
איך הקריירה של סבא ובית הספר של אמא, מצמיחים אנשים מתמודדים? הסיפור המשפחתי ככלי מחזק לנו ולילדנו. סדנה למנהיגות הורית ולעבודה משותפת של הורים וילדים.

חשוב לדעת - מתוך תפיסת עולם המבוססת על ניסיון מקצועי של שנים רבות- הרואה בשינוי דרך ותהליך ולא 'זבנג וגמרנו' - כל סדנא מורכבת ממספר מפגשים וכל מפגש אורך שעתיים עד שלוש שעות. ניתן להעבירן לקבוצות של עד 25 משתתפים עם עדיפות למספר קטן יותר. הסדנאות מיועדות גם לאנשי מקצוע מתחום החינוך/טיפול, המבקשים לרכוש ידע שיטתי ומיומנויות לעבודתם. 
 

התנהלות בתוך משברי חיים 

משברים ותהליכי צמיחה, הם חלק בלתי נפרד מחיינו וכל אדם חווה או יחווה אותם במהלך חייו. סדנא על התמודדות וצמיחה מתוך משבר, נועדה לאפשר למשתתפים לעבד ולהתמודד עם המשבר בכמה שלבים:

  • לזהות את מהות המשבר, מה עומד מאחוריו ומה הדבר שבאמת מקשה עליי להתמודד אתו?

  • לעמוד אל מול קשת הרגשות והתגובות שהוא מעלה, לתת להן מקום ולבחון בהמשך אם ומתי לתת להן ללכת.

  • לבחון דרך תהליך גילוי והתנסות, מהם הכוחות, היכולות, התקוות והאמונות שמאפשרות לנו להתמודד עם המשבר.

  • כיצד נוכל לספר אותו בדרך שתחזק ותצמיח אותנו.

הסדנא תיתן לכם המשתתפים הזדמנות לעבודה אישית וקבוצתית ומרחב מכבד וקשוב לדבר את המשבר, בדרך שתמחיש שהוא חלק מכם אך לא כל מה שאתם. היא תצייד אתכם בסל כלים שיאפשר להתמודד אתו ועם משברים אחרים לאורך זמן ובאופן שתוכלו להשתמש בהם, גם לטובת קרובים ובני משפחה. 
 

במהלך הסדנאות נעשה שימוש במגוון כלים כגון: תרגילי יצירה, כתיבה מודרכת בכלים מעולם הייעוץ הנרטיבי, דמיון מודרך, תרגול נשימה ומדיטציות מפחיתות מתחים, סימולציות על מצבי חיים שונים, שהות ועבודה עם סביבות טבע מגוונות (במידת הצורך ובתאום עם המשתתפים). 
 

הסדנאות מיועדות למגוון אוכלוסיות: ילדים להורים מבוגרים, החווים דרכם את משבר הזקנה על צורותיו השונות, לאנשים המתמודדים עם מצבי מחלה כרונית, אצלם או אצל ילדיהם, לכל לאלה המעוניינים לצמוח ולהתפתח במובן הרגשי, הרוחני והחברתי.

bottom of page